Son Haberler
Anasayfa >> ORTADOĞU >> Filistin >> Abbas: “Tünellere deniz suyu pompalanması bizim fikrimizdi”
“Tünellere-deniz-suyu-pompalanması-bizim-fikrimizdi”

Abbas: “Tünellere deniz suyu pompalanması bizim fikrimizdi”

Mahmud Abbas, Mısır’da yayın yapan bir TV kanalına verdiği mülakatta, “Tünellere deniz suyu pompalanması bizim fikrimizdi” itirafında bulundu.

Darbeci Mısır ordusunun geçtiğimiz Cuma günü, Gazze’ye açılan tünellere deniz suyu pompalamaya başlamasının ardından Mahmud Abbas’a ait olan ve sosyal medyada çok sayıda kişi tarafından paylaşılan video tartışma konusu oldu. Videoda Abbas, kendisinin Gazze-Mısır arasındaki tünellere su pompalanarak tünellerin kapatılması düşüncesini ilk ortaya atan kişi olduğunu söyleyerek övünüyor.

Abbas, Mısır’dan yayımlanan Sada El Beled Tv’nin ile kendisiyle yaptığı röportajda, “Gazze sınırındaki tünellerin kapatılmasını biz istemiştik. Çünkü bu tünellerin ve ondan gelen gelirin gayri meşru olduğunu düşünüyoruz. Her zaman ‘bunların (tünellerin) kapatılması lazım’ diyorduk. Bu konuda Mısır hükümetine birkaç teklif yaptım.. çizim ve haritalar hazırlayıp tünellerin suyla doldurarak yok edilmesini önerdim.. sınırların güvenliğini sağlamak için bir tel duvarının kurulmasını de talep ettim. Fakat önerdiğim fikirler bizimle Mısır hükümeti arasında uyuşmuyordu. Mısır ile Gazze arasında 1200 tünelin bulunduğuna hala inanmıyorum. Bu tüneller aracılığıyla akıllara gelen her şeyin kaçakçılığı yapılıyor. Yiyecekler, içecekler kaçırılıyor.. tamam buna bir şey diyemeyiz.. fakat bundan başka çok şey kaçırılıyor. Bu da doğru bir şey değil. Biz (FKÖ) sınırlardaysak (sınırlardan sorumlu olsaydık) sınır kapıları harıç hiç bir şekilde bir şeyin geçmesine müsaade etmezdik” şeklinde konuştu.

Bu haberi okudunuz mu?

Allah’ın-yardımıyla-Cuma-günü-bir-kez-daha-İslami-İran-ve-tüm-dünyada-mazlum-Filistin-halkını-müdafaa-feryadı-yükselecek

İmam Ali Hamanei: Cuma günü bir kez daha mazlum Filistin halkını müdafaa feryadı yükselecek

İmam Hamanei dün (Çarşamba) öğleden sonra yargı gücü başkanı ve üst düzey yetkililerini kabul etti. ...