Son Haberler
Anasayfa >> ORTADOĞU >> Afganistan >> Bir ABD Askerine Karşılık 5 Taliban Lideri!
guantanamo

Bir ABD Askerine Karşılık 5 Taliban Lideri!

Taliban ve ABD arasında yürütülen müzakereler sonucunda bir ABD askerine Karşılık Guantanamo’daki beş Taliban lideri serbest bırakıldı.

Afganistan’da Taliban, 5 yıl önce kaçırdığı Amerikan askerini, Guantanamo Kampı’nda hapiste olan beş liderinin serbest bırakılması karşılığında serbest bıraktı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre Beş yıl önce Afganistan’da Taliban’ın kaçırdığı Amerikan askeri Bowe Bergdahl serbest bırakıldı. ABD de buna karşılık, Guantanamo’dan 5 Taliban’ı serbest bıraktı. Serbest bırakılan isimler arasında Taliban döneminin İstihbarat Müdür Yardımcısı Abdul Hak Vasik, 2001 yılında Amerika ile savaşan ve Afganistan’ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif’te üst düzey Taliban komutanı olan Molla Nuruddin Nuri, Taliban döneminin içişleri bakanlığını yapan Hayrullah Hayirhah bulunuyor.

Anlaşmanın Katar aracılığıyla bir haftalık yoğun müzakerelerin sonucunda gerçekleştiği bildiriliyor. Guantanamo’daki Taliban mensupları da bir yıl Katar’da kalmak şartıyla Katar yetkililerine teslim edildi.

 

GÜNDEM ANALİZİ

Bu haberi okudunuz mu?

Allah’ın-yardımıyla-Cuma-günü-bir-kez-daha-İslami-İran-ve-tüm-dünyada-mazlum-Filistin-halkını-müdafaa-feryadı-yükselecek

İmam Ali Hamanei: Cuma günü bir kez daha mazlum Filistin halkını müdafaa feryadı yükselecek

İmam Hamanei dün (Çarşamba) öğleden sonra yargı gücü başkanı ve üst düzey yetkililerini kabul etti. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir