Son Haberler
Anasayfa >> GÜNCEL >> CANIMIZ VE KÜLTÜRÜMÜZLE AYNI KÖKLERDEN BESLENİYORUZ
kimse-türkiyeyi-bizim-kadar-sevemez

CANIMIZ VE KÜLTÜRÜMÜZLE AYNI KÖKLERDEN BESLENİYORUZ

İran’ın Ankara Büyükelçisi Alireza Bikdeli, “Şundan emin olmalısınız ki dünyada hiç kimse Türkiye’yi İran kadar sevemez. Biz Türkiye’nin tarihte kendi canımız ve kültürümüzle aynı köklere dayalı olduğunu biliyoruz” dedi.

Bikdeli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından toplantı salonlarında düzenlenen “İran Ülke Tanıtım Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Mersin’deki misafirperverlikten dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Türkiye ile İran işbirliğinin çok önemli olduğunu ifade eden Bikdeli, şöyle konuştu:

“Son yıllarda uygulanan ambargolardan dolayı Türkiye’yi çok daha fazla ve yakından tanımaya mecbur kaldık. Bu da İran’a karşı uygulanan ambargoların bir kazanımıdır. Türkiye bizim ortağımızdır ve bundan da memnunuz. Kalıcı ortaklıklar derin tanımayla imkan bulurlar. Maalesef Müslüman ve Orta Doğu’daki ülkelerin ayrılması için yapılan çabalardan dolayı biz birbirimizi çok iyi tanıyamamışız. Bugün İran veya Türkiye’deki küçük çocuklar Amerika’daki ve Avrupa’daki oyun alanlarının ismini çok güzel biliyorlar ama deseniz ki Rab’bimizin gönderdiği 6 peygamberin mezarı İranda’dır bunların birinin ismini söyleyin veya Tarsus nerededir? Bunu bilemezler. Onlar işlerini çok iyi yapmışlardır. Biz işimizi iyi yapmamışızdır. Görevimizi iyi bir şekilde yapmamışızdır. Biz şuna inanıyoruz bu zaaf İran tarafından azar azar yok ediliyor.”

“GÜÇLÜ TÜRKİYE’DEN YANAYIZ”

İran’ın güçlü Türkiye’den yana olduğunu ve güçlü Türkiye ile güçlü bir İran’ın bölgede çok güzel bir manzara oluşturacağını belirten Bikdeli, Türkiye ile İran’ın geleceğinin ortak olduğuna inandıklarını kaydetti.

“Kazanacaksak kesinlikle ikimiz de kazanmalıyız. Kaybedeceksek ikimiz de kaybederiz. Zengin olmak istiyorsak ikimizin de zengin olması lazım” diyen Bikdeli, “Şundan emin olmalısınız dünyada hiç kimse Türkiye’yi İran kadar sevemez. Biz Türkiye’yi tarihte kendi canımız ve kültürümüzle aynı köklere dayalı olduğunu biliyoruz. Biliyoruz ki işbirliklerimiz bizim varlığımızın garantisidir. Umarız bu garanti her gün daha büyür, daha güçlenir” dedi.

Bikdeli, 1 Ocak’tan itibaren Tercihli Ticaret Anlaşması’nın yürürlüğe konacağını ifade ederek,”Bu anlaşma sırf Türkiye ve İran için yapılmış bir anlaşmadır ve İran’ın yabancı bir ülke ile imzaladığı en büyük tercihli ticaret anlaşmasıdır. Tabiki içeriğindeki ürünler 300’den fazla değil daha azdır ama tabiki her şey ilk adımla başlar. Sizin istediğinizi de listeye eklemek için müzakereler başlanabilir. Bu şekilde daha çok ürünü listeye ekleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut da üretimin batıdan doğuya kaydığını, Türkiye ve İran’ın bu ekonomik büyümenin parçası olmak zorunda olduğunu kaydetti.

Bu haberi okudunuz mu?

Allah’ın-yardımıyla-Cuma-günü-bir-kez-daha-İslami-İran-ve-tüm-dünyada-mazlum-Filistin-halkını-müdafaa-feryadı-yükselecek

İmam Ali Hamanei: Cuma günü bir kez daha mazlum Filistin halkını müdafaa feryadı yükselecek

İmam Hamanei dün (Çarşamba) öğleden sonra yargı gücü başkanı ve üst düzey yetkililerini kabul etti. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir