Son Haberler
Anasayfa >> ORTADOĞU >> Filistin >> Cumhurbaşkanının Köşkteki Özel Davetlisi ,İsrail Maslahatgüzarı!
SON

Cumhurbaşkanının Köşkteki Özel Davetlisi ,İsrail Maslahatgüzarı!

İsrail basını resepsiyondaki tokalaşmayı yazdı

Türkiye, İsrail’le ilişkilerini 2008’deki Gazze saldırısı ve Mavi Marmara baskınından sonra en alt düzeye indirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos Resepsiyonu’nda İsrail’in Türkiye’deki Maslahatgüzarı’yle el sıkıştı.

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle önceki akşam Köşk’te düzenlenen 3 bin 500 kişinin katıldığı resepsiyona İsrail’in Türkiye’deki Maslahatgüzarı Yosef Levi Sfari de katıldı. Resepsiyona katılan davetlil Yosef Levi Sfari eri eşi Emine Erdoğan ile karşılayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyiph Erdoğan, Sfrai’yle de tokalaştı.

İsrail’in Channel 10 televizyonu bu gelişmeyi haber yapınca İsrail basını da ‘6 yıl sonra bir ilk’ diyerek sayfalarına bu tokalaşmayı taşıdı.

Times of Israel’ online haber sitesi haberinde “Son olarak Gazze savaşı nedeniyle İsrail hükümetine yönelttiği sert eleştirilere rağmen maslahatgüzarla tokalaştı” ifadesini kullandı. Haberde şu ifadeler yer aldı: “10 Ağustos’taki seçimlerde cumhurbaşkanlığı kazanan Erdoğan, Cumartesi günü diplomatlar ile bir araya geldiği, 30 Ağustos Zafer Bayramı Resepsiyonu’nda İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ile buluştu ve onunla tokalaştı.”

İsrail ve Mısır yok denmişti

Türkiye basınında daha önceden çıkan haberlerde 3 bin 500 kişinin katıldığı resepsiyona İsrail ve Mısır’ın diplomatik temsilcilerinin davet edilmediği iddia edilmişti. Son Gazze operasyonu sırasında sosyal medyada hedef olan ve birçok kullanıcı tarafından ‘istenmeyen adam’ ilan edilen İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Yosef Levi Sfari daha önce Türkiye’ye yönelik yaptığı sıcak açıklamalarla biliniyor. Yosef Levi Sfari, İsrail halkının yüzde 80 – 90 oranında hayatlarında bir kere Antalya’yı ziyaret ettiğini belirterek, ‘Türkler ve Yahudiler geçmişe dayanan çok derin bağlara sahip. Biz İsrailler Türkiye’nin kültürüne, yemeklerine misafirperverliğine aşinayız’ demişti.

Gül de davet etmişti

İsrail ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler, Mavi Marmara baskını nedeniyle ortaya çıkan kriz üzerine, 7 Eylül 2011 tarihinde, ‘ikinci katip’ düzeyine düşürüldü. Bu seviyenin üstündeki diplomatların Türkiye’deki görevleri son buldu. ABD Başkanı Barack Obama’nın ziyareti sırasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Erdoğan’ı arayarak özür dilemesinin ardından İsrail ile ilişkilerinin yeniden normalleşmesinin kapısı açıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül’ün, 30 Ağustos’ta geçen yıl verdikleri resepsiyona, Sfari katılmıştı. Mavi Marmara baskını

Bu haberi okudunuz mu?

Allah’ın-yardımıyla-Cuma-günü-bir-kez-daha-İslami-İran-ve-tüm-dünyada-mazlum-Filistin-halkını-müdafaa-feryadı-yükselecek

İmam Ali Hamanei: Cuma günü bir kez daha mazlum Filistin halkını müdafaa feryadı yükselecek

İmam Hamanei dün (Çarşamba) öğleden sonra yargı gücü başkanı ve üst düzey yetkililerini kabul etti. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir