Son Haberler
Anasayfa >> GÜNCEL >> Haydar el ibadi: Krizin çözümü Türk askerlerinin Irak’tan çekilmesine bağlı!
haydar-el-ibadi,Krizin-çözümü-Türk-askerlerinin-Irak’tan-çekilmesine-bağlı

Haydar el ibadi: Krizin çözümü Türk askerlerinin Irak’tan çekilmesine bağlı!

Irak Başbakanı İbadi, Türkiye-Irak ilişkilerinde yaşanan gerilimin çözülmesi için Irak’taki Türk askerlerinin tamamen çekilmesi gerektiğini söyledi.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Bağdat’ta bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüştü.

Sputniknews’un haberine göre, İbadi, Türk heyetine, Türkiye’nin Musul’daki askeri varlığından dolayı yaşanan ‘krizin’ çözülmesinin, “Türk güçlerinin tamamen Irak topraklarından çekilmesine” bağlı olacağını iletti.

Türk güçlerinin Irak’tan çekilmesinin iki komşu ülke arasında olumlu ilişkilerin gelişmesi, çeşitli alanlarda işbirliği ve koordinasyon sağlayacağı ifade edildi.

Fidan ve Sinirlioğlu’nun başını çektiği yüksek düzeyli Türk heyeti Başbakan İbadi’nin ardından Irak Dışişleri Bakanı İbrahim El Caferi ile biraraya geldi.

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Cemal tarafından yapılan yazılı açıklamada, Caferi’nin, Türk güçlerinin Irak’ta bulunmasının ülkenin egemenliğini ihlal ettiğini savunarak, bu güçlerin Irak topraklarından çekilmesi gerektiğini istediği ifade edildi.

Bu haberi okudunuz mu?

Allah’ın-yardımıyla-Cuma-günü-bir-kez-daha-İslami-İran-ve-tüm-dünyada-mazlum-Filistin-halkını-müdafaa-feryadı-yükselecek

İmam Ali Hamanei: Cuma günü bir kez daha mazlum Filistin halkını müdafaa feryadı yükselecek

İmam Hamanei dün (Çarşamba) öğleden sonra yargı gücü başkanı ve üst düzey yetkililerini kabul etti. ...