Son Haberler
Anasayfa >> GÜNCEL >> İran Olmasaydı Bölgenin Haritası Değişirdi!
iran-olmasaydı-bölgenin-haritası-değişirdi

İran Olmasaydı Bölgenin Haritası Değişirdi!

Irak cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Nuri Maliki, dün PRESSTV’ye verdiği mülakatta, İran İslam cumhuriyetinin büyük bir ülke olarak, bölgenin istikrarında hayati öneme sahip olduğunu, İran’ın ekonomi, ideoloji ve kültürel rollerinin inkâr edilemez olduğunu belirtti.

Maliki bazı güç odakların, bölge sınırlarını değiştirme çalışmalarından endişe duyduğunu belirterek, İran’ın bölge gelişmelerinde sorumlu davranmasaydı, şimdi Irak, Suriye ve genelde bölge coğrafi sınırlarının değişmiş olacağını belirtti.

Bölgenin çökmesi ve Suriye ile Irak’ın daha küçük ülkelere parçalanmasını, 1916 yılında Osmanlı imparatorluğunu parçalayan Sykes-Picot anlaşması ile eş güdümlü olarak değerlendiren Maliki, İran’ın bu projenin gerçekleşmemesi için çok ağır bedeller ödediğini fakat teröristlere karşı mücadelede eksen rol alarak bölgenin parçalanması ve tefrikanın oluşmasını engellemede başarılı olduğunu ifade etti.

Bu haberi okudunuz mu?

Allah’ın-yardımıyla-Cuma-günü-bir-kez-daha-İslami-İran-ve-tüm-dünyada-mazlum-Filistin-halkını-müdafaa-feryadı-yükselecek

İmam Ali Hamanei: Cuma günü bir kez daha mazlum Filistin halkını müdafaa feryadı yükselecek

İmam Hamanei dün (Çarşamba) öğleden sonra yargı gücü başkanı ve üst düzey yetkililerini kabul etti. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir