Son Haberler
Anasayfa >> AMERİKA >> İran savunma bakanından Abd savunma bakanına sert uyarı!
İran-savunma-bakanından-Abd-savunma-bakanına-sert-uyarı

İran savunma bakanından Abd savunma bakanına sert uyarı!

ABD Savunma Bakanı Carter’ın, Arap ülkelerini İran’ın bölgedeki askeri varlığına karşı savaşmaya çağıran sözlerine İran’dan cevap geldi.

Yarı resmi Tasnim Haber Ajansı’na göre, İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, “ABD Savunma Bakanı Ashton Carter daha duyarlı ve dikkatli konuşmalı. ABD’yi Somali, Afganistan, Irak ve Yemen’deki gibi başka belalara sürüklememeli” dedi. İran’ın bölgede istikrar ve güvenliği sağlamak için çaba gösterdiğini savunan Dehkan, bölgedeki sorunun kaynağının bölge dışındaki devletlerin müdahalesi olduğunu ifade etti.

İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi de Carter’ın Müslüman ülkeleri birbirine düşürmek istediğini savundu. Firuzabadi, “Carter’ın düşüncelerinin yanlış bilgi ve bölgesel meseleleri doğru okuyamamaktan kaynaklandığına eminiz” diye konuştu.

Carter, ABD’nin yüksek tirajlı dergilerinden The Atlantic’e verdiği mülakatta, İran’ın Suriye, Irak, Lübnan ve Yemen’deki askeri varlığına işaret ederek, “Biz onların sahada olmasından hoşlanmıyoruz ancak onlar oyunun içinde” ifadesini kullanmıştı. Carter Arap ülkelerinin de İran’ın bölgedeki nüfuzuna karşı koymak için kara gücüyle savaşa dahil olması gerektiğini söylemişti.

Bu haberi okudunuz mu?

Allah’ın-yardımıyla-Cuma-günü-bir-kez-daha-İslami-İran-ve-tüm-dünyada-mazlum-Filistin-halkını-müdafaa-feryadı-yükselecek

İmam Ali Hamanei: Cuma günü bir kez daha mazlum Filistin halkını müdafaa feryadı yükselecek

İmam Hamanei dün (Çarşamba) öğleden sonra yargı gücü başkanı ve üst düzey yetkililerini kabul etti. ...