Son Haberler
Anasayfa >> BİLİM VE TEKNOLOJİ >> İran’ın Füze Gücü Müzakere Konusu Olamaz!
İRAN’IN-füze-gücü-müzakere-konusu-olamaz

İran’ın Füze Gücü Müzakere Konusu Olamaz!

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, UAEA Genel Müdürü Amano’yla görüşmesinde, İran’ın atom programının hiçbir zaman kendi barışçı çizgisinden sapmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Genel Müdürü Yukiya Amano’yu kabulünde yaptığı konuşmada, ülkemizin nükleer faaliyetleriyle ilgili gerçek dışı bazı konuların aydınlık kazanmasıyla, ülkelerin barışçı nükleer enerjiden yararlanmaya ilişkin haklarını tanımakta olumlu rol oynıyan tarafsız bir organ olarak UAEA’nın bu yönüyle hep iyi anılması temennisnde bulundu.

Cumhurbaşkanı Ruhani daha sonra “Tahran, 5+1 Grubu üyesi ülkeler ve ayrıca UAEA’yla müzakerelerinde gayet ciddidir ve kendi barışçı hedefleri için gerekli olan uranyumu zenginleştirme konusu dahil hakkı olan şeylerden fazlasını talep etmiyor” diye vurguladı.

Ruhani konuşmasının devamında, İslami İran’ın NPT anlaşması çerçevesinde olmak üzere sadece UAEA tarafından denetlenmeyi kabul ettiğinin de altını çizmenin ardından “İran’ın füze gücü de hiçbir isim altında ve hiçbir seviyede müzakere konusu edilemez” diye ilave etti.

Bu görüşmede UAEA Genel Müdürü Amano da yaptığı konuşmada, İran’ın nükleer dosyasının bu Ajans nezdinde sahip olduğu öneme değinerek “Son bir yılda İran’la UAEA arasındaki müzakereler süreci tamamen olumlu ve ileriye doğru bir çizgi izledi. Buna göre, iki taraf arasında imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde geriye kalan belirsiz noktaların bir an önce aydınlığa kavuşturulmasını diliyorum” dedi.

Bu haberi okudunuz mu?

Allah’ın-yardımıyla-Cuma-günü-bir-kez-daha-İslami-İran-ve-tüm-dünyada-mazlum-Filistin-halkını-müdafaa-feryadı-yükselecek

İmam Ali Hamanei: Cuma günü bir kez daha mazlum Filistin halkını müdafaa feryadı yükselecek

İmam Hamanei dün (Çarşamba) öğleden sonra yargı gücü başkanı ve üst düzey yetkililerini kabul etti. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir