Son Haberler
Anasayfa >> AFRİKA >> İranlı hacılara en ufak saygısızlık yapılırsa!..
İranlı-hacılara-en-ufak-saygısızlık-yapılırsa

İranlı hacılara en ufak saygısızlık yapılırsa!..

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, bugün  İmam Humeyni (r) Deniz Bilimleri Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, binlerce müslüman ve yüzlerce İranlı hacının ölümüne neden olan Mina’daki acı verici faciaya ve bu olayı araştırmak için bir gerçekleri araştırma Komitesi’nin kurulması gerektiğine değinerek, “Bu faciada hayatlarını kaybedenlerin mutahhar cesetlerinin intikalı hususunda Suudi Arabistan yönetimi görevlerini yerine getirmiyor. İran İslam Cumhuriyeti şu ana kadar sabır, İslami edep ve İslam dünyasındaki kardeşlik hürmeti gereği bu olaya saygıyla yaklaşıyordu, amma Suudiler bunu bilmelidirler ki eğer hayatlarını kaybedenlerin mutahhar cesetlerini ülkeye geri döndermek hususunda görevlerini yerine getirmezseler İran onlara çok sert bir yanıt verecektir” dedi.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, Mina faciasında hacıların mazlumca ve susuz bir halde hayatlarını kaybetmelerine ve ayrıca yakınlarının geri dönmesini bekleyen binlerce ailenin şu an yas tutmasına işaret ederek, “Henüz bu hadisede canlarını kaybeden İranlılar’ın sayısı tam belli değil. Belki verilen istatistiklere yüzlerce kişinin ölümü de eklenebilir. Bu hadise hakikaten İran halkı için büyük bir musibetdir” diye açıkladı.

Ayetullah Hamanei, İran İslam Cumhuriyeti’nin bu hadiseye vereceği karşılığın çok sert olacağını vurgulayarak, “Kutsal Savunma Dönemi’nde çevredeki ülkeler ile Doğu ve Batı güçleri bir hapis rejimi destekliyordu, ancak onlar sonunda yenildiler. Bu yüzden onlar İran’ı iyi tanıyorlar. Tanımıyorlarsa da şu an tanısınlar” diye ekledi.

Suudi Arabistan’ın Mina’daki hadiseye ilişkin sinsice davranmasına ve şu an binlerce İranlı hacının Mekke ve Medine’de bulunmasına işaret eden İslam İnkılabı Rehberi, “Eğer İranlı hacılara en ufak saygısızlık yapılırsa veya Suudi Arabistan yönetimi cenazelerin ülkemize geri dönderilmesi yönündeki görevlerini yerine getirmezse İran’ın onlara sert karşılık vermesine neden olacaktır” dedi.

Bu haberi okudunuz mu?

Allah’ın-yardımıyla-Cuma-günü-bir-kez-daha-İslami-İran-ve-tüm-dünyada-mazlum-Filistin-halkını-müdafaa-feryadı-yükselecek

İmam Ali Hamanei: Cuma günü bir kez daha mazlum Filistin halkını müdafaa feryadı yükselecek

İmam Hamanei dün (Çarşamba) öğleden sonra yargı gücü başkanı ve üst düzey yetkililerini kabul etti. ...