Son Haberler
Anasayfa >> GÜNCEL >> KYB’den İran’a IŞİD Teşekkürü!
KYB'DEN-irana-IŞİD-teşekkürü

KYB’den İran’a IŞİD Teşekkürü!

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Celula ve Sadiye kentlerinin IŞİD işgalinden kurtarılmasındaki desteğinden dolayı İran’a teşekkür eden bir bildiri yayımladı.

Kurdpress haber ajansının haberine göre Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği, yayımladığı bildiride Diyala iline bağlı Sadiye, Celula, Karatepe ve Cebbare kentlerinin IŞİD işgalinden kurtarılmasındaki desteğinden dolayı İran’a teşekkür etti.

Bildiride, “İran İslam Cumhuriyeti, savaş meydanındaki topçu ve ağır silah desteği ile bu zaferlerde son derece seçkin bir rol oynamıştır. Bu vesile ile İran’a teşekkürlerimizi sunarız” denildi.

Sadiye ve Celula kentlerinin kurtarılmasıyla sonuçlanan operasyonlara Irak ordusunun da havadan destek verdiğinin belirtildiği bildiride “23 Kasım’da Celula ve Sadiye’de iki büyük zafer kazanıldı ve her iki kent te özgürlüğüne kavuştu. 26 Kasım’da Peşmerge güçleri Irak ordusu ve Bedir Güçleri ile birlikte Celula ve Sadiye, Karatepe ve Cebbare’nin tüm köylerini, Saddam rejiminin devrilmesinden sonra teröristler için güvenli bir merkeze dönüşen Hamrin Gölüne kadar Baasçılardan ve teröristlerden temizledi” ifadesine yer verildi.

KYB Siyasi Bürosunun icradan sorumlu yetkilisi Molla Bahtiyar’ın Rudav televizyonuna İran ordusunun peşmergeye verdiği desteği anlattığının belirtildiği haberde KYB Başkanlık Kurulu Üyesi Ferid İse Serd’in de Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye teşekkür mesajını hatırlatarak İran’ın Iraklı Kürtlere ilk yardım eden ülke olduğunu söylediği bildirildi.

İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Ordusu Komutanı General Kasım Süleymani’nin Peşmerge komutanları ile birlikte Sadiye ve Celula’daki operasyonlara komuta ettiği bildirildi.

Bu haberi okudunuz mu?

Allah’ın-yardımıyla-Cuma-günü-bir-kez-daha-İslami-İran-ve-tüm-dünyada-mazlum-Filistin-halkını-müdafaa-feryadı-yükselecek

İmam Ali Hamanei: Cuma günü bir kez daha mazlum Filistin halkını müdafaa feryadı yükselecek

İmam Hamanei dün (Çarşamba) öğleden sonra yargı gücü başkanı ve üst düzey yetkililerini kabul etti. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir