Son Haberler
Anasayfa >> ASYA >> Ruhani: Ne Sünni hilali var, ne de Şii hilali, biz bir İslam bedriyiz.
Ne-Sünni-hilali-var,-ne-de-Şii-hilali,-biz-bir-İslam-bedriyiz,-hasan-ruhani

Ruhani: Ne Sünni hilali var, ne de Şii hilali, biz bir İslam bedriyiz.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, İslami Vahdet Konfransı’nın açılış töreninde, asil işgalci Siyonist Rejim’in unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Tahran’da organize edilen 29. İslami Vahdet Konfransı’nın açılış töreninde bir konuşma yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) veladeti münasebetiyle bütün müslümanlara tebriklerini ileterek, İslam dünyası gündemini değerlendirdi.

Siyonist İsrail’in İslam dünyası tarafından unutulmasının umulmadık bir şey olduğunu ifade eden Ruhani, bu bağlamda İslam ülkelerinin daha duyarlı olmaları gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ruhani, “2 sene önce İran İslam Cumhuriyeti BM’de şiddet ve aşırıcılığın dünyayı tehdit ettiğini ve bütün ülkelerin terörizm ve aşırıcılıkla mücadelede etmesinin gerekli olduğunu ilan etmişti. Eğer görünüşte bu öneri ülkeler tarafından kabul edilmiş olsa da maalesef bu konuya hoşgörü ile yaklaşılmadı” açıklamasında bulundu.

Bölgedeki katilamların asıl nedenlerine işaret eden Cumhurbaşkanı, “Bazıları maalesef İslami metinleri çok yanlış bir şekilde yorumluyor” diyerek, “Ne yazık ki dini medreseler adına faaliyet gösteren bazı merkezler başvurdukları şiddeti İslam, Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz’e nispet veriyor” ifadelerini kullandı.

Şii hilali gibi ileri sürülen tabirlerin çok yanlış oldğunu belirten Ruhani, “Ne Sünni hilali var, ne de Şii hilali, biz bir İslam bedriyiz. Biz müslümanlar hepimiz birlik ve beraberlik içinde yaşamalıyız” dedi.

Terör ve katliamların maalesef %80’nin İslam ülkelerinde gerçekleştiğini söyleyen Cumhurbaşkanı, “Acaba bunu engellemek için bizim bir girişimde bulunmamız gerekmiyor mu?” şeklinde konuştu.

Bu haberi okudunuz mu?

Allah’ın-yardımıyla-Cuma-günü-bir-kez-daha-İslami-İran-ve-tüm-dünyada-mazlum-Filistin-halkını-müdafaa-feryadı-yükselecek

İmam Ali Hamanei: Cuma günü bir kez daha mazlum Filistin halkını müdafaa feryadı yükselecek

İmam Hamanei dün (Çarşamba) öğleden sonra yargı gücü başkanı ve üst düzey yetkililerini kabul etti. ...